برق صنعتی چیست؟

folder_openبرق صنعتی
commentبدون دیدگاه

برق صنعتی چیست؟

یک عبارت دو کلمه ای است که بسیاری از زمینه های فعالیت برقی و اینکه انرژی الکتریکی در یک کارگاه یا کارخانه های تولیدی به چه صورت استفاده می شود.
در مواردی مانند تکنیکها و روش هایی برای کنترل و استفاده از برق در صنعت استفاده می شود ودرساختمان های مسکونی، تجاری، بیمارستانهاو…هم کاربرد دارد.
ملزومات تئوری برق، مهمترین مفاهیم اساسی و موضوعات پیشرفته تر مربوط به این حوزه را در بر میگیرد. این بخش با مباحث بنیادی مانند نمادهای برقی و نقشه ها، جریان، ولتاژ، مقاومت و قدرت آغاز می شود و و در ادامه به قوانینی مانند ولتاژ ، اهم و… را توصیف می کند.
در برق صنعتی به بررسی کامل در مورد موضوعات پیشرفته مانند ماشین های چرخشی، کنترل موتور، ترانسفورماتورها، درایوهای الکترونیکی و PLC و همچنین اطلاعات عملی در مورد برنامه های کلیدی در دنیای واقعی و همچنین نظریه های برقی از جمله نصب، تعمیر و نگهداری و عیب یابی است. همچنین از نظر قطعات و ملزومات شامل کلیه لوازم اتوماسیون، پنوماتیک و ابزار دقیق می باشد .

برق صنعتی 2

برق صنعتی درجه یک و دو چیست و چه کاربردی دارد؟

به طور کلی شما با دو مقوله از این بخش مواجه می شوید.برق از نوع صنعتی خود به تنهایی به چند بخش تقسیم می‌شود. برق صنعتی درجه یک و دو ازجمله واحدهای درسی هستند، که افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند باید آن را بگذرانند. در این دو درس به آموزش تابلوهای برق صنعتی و مدارهای قدرت می‌پردازند و این مفاهیم را بیشتر به صورت تشریحی و کاربردی آموزش می‌دهند، تا دانشجو بتواند به خوبی تابلو برق را که از مباحث مهم در برق است را بیاموزید. از طرفی در این واحدها فصولی نظیر حفاظت شخصی، ماشین الکتریکی، حفاظت شبکه، دستگاه برقی، مدار فرمان و قدرت و… را شامل می شود.

انواع تجهیزات برق صنعتی چیست؟

می توانیم بگوییم این تجهیزات در دسته بندی های زیر قرار میگیرند:
کنترل صنعتی: نمایشگر و …
اتوماسیون صنعتی شامل : PLC و HMI و CPU
ابزار دقیق:ترانسمیتر های فشار ، گیج های فشار و 000
پنوماتیک وهیدرولیک : جک ، اتصالات ، واحد مراقبت، شیر های صنعتی و …
حرارتی : کلید های حرارتی و …
ترموکوپل
و بسیاری محصولات دیگر

هر کدام از دسته بندی ها، دارای زیر گروه ها و قطعات بسیار زیادی هستند. برای اینکه بتوانیم تجهیزات را راحت تر دسته بندی کنیم، آن ها را به سه دسته کلی زیر تقسیم بندی می کنیم:
تجهیزات فشار ضعیف
فشار متوسط
فشار کم

پیشنهاد می شود برای مطالعه در رابطه با کاربرد های برق صنعتی در صنعت به این مقاله مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت را پر کنید
این قسمت را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

خروج از نسخه موبایل